W automatach vendingowych z przekąskami często możemy znaleźć różne rodzaje batonów. Wśród opinii na temat tych produktów spotyka się i takie, które kwestionują ich walory odżywcze. Czy słusznie?
Najwyraźniej „batonosceptycy” skupiają się tylko na wybranych składnikach (jak np. cukier czy tłuszcz), lecz nie zadają sobie trudu sprawdzenia całości składu i faktycznej wartości odżywczej popularnych słodkości.
Standardowy baton waży kilkadziesiąt gram. Gdy sprawdzimy uważnie etykietę, zobaczymy, że produkt ten składa się z takich produktów, jak sacharoza, syrop glukozowy, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku, miazga kakaowa, olej słonecznikowy, odtłuszczone mleko w proszku, laktoza, serwatka w proszku, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, tłuszcz mleczny i palmowy, jęczmienny ekstrakt słodowy, sól, białko jaja w proszku i in. W tym składzie mamy kilka komponentów będących źródłem węglowodanów oraz kolejnych kilka dostarczających tłuszczu. W batonie są też komponenty białkowe oraz dodatki smakowe.
Jak wymienione składniki przekładają się na wartość odżywczą? Warto prześledzić to na przykładzie jednego z najbardziej popularnych, nie tylko w Polsce, batonów:
-
wartość energetyczna: 450kcal,
-
białko: 4g, w tym 2,5g zwierzęcego
-
węglowodany: 70g w tym 62g cukrów prostych i 1g błonnika,
-
tłuszcz: 18g,
-
witaminy: A, D, E, B1, B2, B6
-
kwas foliowy: 10mg, 2,5%
-
minerały: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk.
Jak widać z powyższego zestawienia, baton choć obfituje w energię, to jest również „wyposażony” w nieenergetyczne składniki odżywcze, w tym witaminy z grupy B oraz minerały (wapń, magnez, żelazo, cynk).
Oczywiście pamiętać należy, że wysoka gęstość energetyczna batonów w połączeniu z ich smakiem, niepostrzeżenie może dostarczyć nadprogramowej dawki kalorii. Dla osób mających kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi i sylwetki może to stanowić problem. Jednakże dla osób obciążonych dużym wysiłkiem (np. pracowników fizycznych wykonujących ciężką pracę) batony – dostarczające w niewielkiej objętości potężnej dawki energii – mogą być nieodzownym dodatkiem do codziennej diety.